Bugun...Seyyar Sandık Eve Geliyor

Hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenlerin 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçiminde oylarını kullanabilmeleri için seyyar sandık eve geliyor.

facebook-paylas
Güncelleme: 03-01-2019 20:02:33 Tarih: 03-01-2019 14:54

Seyyar Sandık Eve Geliyor

Hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenlerin 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçiminde oylarını kullanabilmeleri için seyyar sandık eve geliyor.

 

 

 

Vatandaşların seyyar sandık için talep formu ve raporla birlikte 4-17 Ocak 2019 tarihleri arasında Seçim Kurulu Başkanlığı veya muhtarlığa başvuru yapması gerekiyor.

 

 SEYYAR SANDIK UYGULAMSININ DETAYLARI

 


31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçimi için 4 Ocak Cuma günü saat 08.00'de askıya çıkarılacak olan muhtarlık bölgesi askı listeleri 17 Ocak Perşembe günü saat 17.00'ye kadar askıda kalacak. Hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler seçmen listelerinin askı süresinde bir yakını aracılığıyla "www.ysk.gov.tr" internet adresinden temin edilecek, "seyyar sandık kurulu talep formu" ile muhtarlığa başvuruda bulunabilecek.

 

 


Yerel seçimlerde hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler için yapılacak seyyar sandık başvurularında talep formu ile aile hekimi, devlet hastanesi ya da tıp fakültesinden alacağı engeli nedeniyle yatağa bağımlı olduğu veya hastalığı sebebiyle yatağa bağımlı olduğu ibaresinin yer aldığı sağlık raporu ibraz edilmesi gerekecek. Bir önceki seçimde kalıcı olarak yatağa bağımlı olduğu tespit edilerek seyyar sandık seçmen listesine dahil edilmiş seçmenlerden yeniden sağlık raporu istenmeyecek.

 

 

 

Seyyar sandık kurulu seçmen listelerine, hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenlerden sadece il ve ilçe merkezlerinde ikamet edenlerin kaydedilebileceği, seyyar sandık kurulu seçmen listesine kaydedilen seçmenlerin Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Belediye Başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği seçimleri için oy kullanabileceği, ancak muhtar, ihtiyar meclisi/heyeti üyeliği seçimleri için oy kullanamayacağı ifade edildi.

 

 

 

Görme ve işitme engelli olan seçmenlerin sadece bu engelleri nedeniyle seyyar sandık kurulu seçmen listesine eklenemeyeceği bildirilirken,  5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu kapsamında köy veya beldeden mahalleye dönüşen yerlerdeki seçmenlerin seyyar sandık kurulu seçmen listesine kaydolmak için talepte bulunamayacakları belirtildi.

Seyyar sandıklarda bir sandıkta oy kullanacak azami seçmen sayısı otuz olarak belirlenirken, bu sayının üzerinde de seyyar sandık belirleme yetkisinin ilçe seçim kurulu başkanına ait olduğu kaydedildi.

 
Bu haber 3156 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MANAVGAT'IN SİYASET HABERLERİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI