Bugun...İYİ Parti Milletvekili Tuba Vural Çokal; “Büyükşehir Manavgat’ta sınıfta kaldı”

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Manavgat’taki 5 yılını değerlendiren İYİ Parti Milletvekili Dr. Tuba Vural Çokal, Büyükşehirin Manavgat’ta yaptıkları ve yapmadıklarıyla sınıfta kaldığını söyledi.

facebook-paylas
Tarih: 13-03-2019 09:45

İYİ Parti Milletvekili Tuba Vural Çokal;  “Büyükşehir Manavgat’ta sınıfta kaldı”

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Manavgat’taki 5 yılını değerlendiren İYİ Parti Milletvekili Dr. Tuba Vural Çokal, Büyükşehirin Manavgat’ta yaptıkları ve yapmadıklarıyla sınıfta kaldığını söyledi.

 

 

Antalya Büyükşehir Belediyesinin Manavgat’ta 5 yılı siyasi sürtüşme, Manavgatlıların sesine kulak tıkama ve zamanında bitirilemeyen ve eksik yapılan çalışmalar ile geçtiğini belirten İYİ Parti Milletvekili Dr. Tuba Vural Çokal Büyükşehir Belediyesinin Manavgat’taki beş yılını madde madde anlattı:

 

 

MANAVGATIN AKCİĞERLERİ YOK EDİLDİ

 

Manavgatlıların nefes aldıkları, ağaçlarla toprakla buluştukları iki yerden biri olan Türkbeleni betonlaştırılırken diğeri Sorgun Ormanları ranta kurban edilmek istendi. Her Manavgatlının çocukluğundan izler taşıyan Türkbeleni artık beton beleni haline geldi. Burayı dünyaya örnek bir alan haline getireceklerini yeniden ağaçlandıracaklarını söyleyen Büyükşehir Belediyesi 30 milyon lira yatırım yaparak ortaya betondan bir alan çıkardılar. Milletin milyonlarca lirası ile dökülen betonlar ise yağan ilk yağmurda çöktü. Buradaki işyerlerini kiraladıkları şahıslarda kendileri işletmek yerine üçüncü şahıslara kiralayarak havadan para kazanmaya başladı.

 

 

ALT YAPI FİYASKOSU

 

Büyükşehir Belediyesinin Manavgat’taki alt yapı çalışmaları ise yeterli olmamıştır. Sadece Türkiye’nin değil Dünya’nın en önemli turizm merkezlerinden biri olan Manavgat’ta sadece 13 ASAT personeli görev yapmaktadır. Personel ve ekipman yetersizliği hayati çalışmaların aksamasına neden olmaktadır. ASAT’ın çalışma yaptığı yollar hala tam olarak kapatılmamış vatandaş mağdur edilmiştir.

 

 

YOL ÇALIŞMALARI ZULÜM HALİNE GELDİ

 

Manavgat’ta başlayan çalışmalar zamanında bitirilemedi. İlçenin en önemli caddelerinden İbrahim Sözen Caddesi ve Antalya Caddesindeki çalışmalar uzadıkça uzadı. Bu çalışmalar başta esnaflar olmak üzere tüm Manavgatlılara bir zulüm haline geldi.

 

 

MANAVGAT BETONLA İKİYE AYRILDI

 

Manavgat’ta yaşanan sorunun merkezinde ise ilçe sakinlerinin görüşlerine değer vermemek vardı. Tüm Manavgat çevre yolu beklerken şehrin kuzeyi ve güneyi beton bir üst geçitle ikiye ayrıldı. Alt geçit yapılması için yapılan tüm talepler kulak ardı edildi. Transit geçit nedeni ile yol üzerindeki esnafta zarar gördü.

 

 

SİNEKLE BAŞ EDİLEMİYOR

 

Büyükşehir Belediyesinin tam olarak yerine getirmediği görevlerinden biri de haşere ile mücadeledir. Yeterli ilaçlamalar yapılmadığı için yaz aylarında Manavgat adeta sivri sinekler tarafından istila ediliyor.

 

 

SU ZAMLANDIKÇA ZAMLANDI

 

Manavgatlıların yaşadığı en büyük mağduriyet ise suya yapılan zamlar oldu. Manavgat Belediyesi yetkisinde iken 5 yıl boyunca suya zam yapılmazken, sorumluluk Büyükşehir’e geçtikten sonra sulara zam üstüne zam yapıldı. Manavgatlılar suyu artık iki katından fazla zamlı tüketiyor. Aspesli borular da hala değiştirilmedi.

 

 

YAĞMUR SUYU ÇALIŞMALARI YETERSİZ

 

Büyükşehir Belediyesinin yetersiz kaldığı bir diğer alt yapı çalışması ise yağmur suyu hatlarıdır. İçişleri Bakanlığının Alanya Belediyesinin yazılı sorusuna verdiği cevapta, yağmur suyu dahil tüm alt yapı çalışmaları Büyükşehir Belediyesine ait olduğunun belirtilmesine rağmen bu konuda kafa karıştırıcı açıklamalar yapılmıştır. ASAT kendi sorumluluğu altında olan çalışmaları ilçe belediyesinin yapması gereken hizmetler gibi göstermek istemiştir. Sonuçta turizm kenti Manavgat’ın yağmur suyu hatları hala bitirilememiştir.

 

ÇÖPLER BERTARAF TESİSLERİNE GÖTÜRÜLMÜYOR

 

Büyükşehir Belediyesi Manavgat Belediyesi ile sürtüşmek adına yapması gerekirken yapmadığı çalışmalardan bir tanesi de çöplerin bertaraf tesislerine götürülmesidir. Sayın Menderes Türel’in hazırlanmasında bizzat  yer almakla övündüğü Büyükşehir yasasına göre; çöpleri toplayarak aktarma istasyonlarına götürme görevi ilçe belediyelerinde iken aktarma istasyonlarından alarak bertaraf tesislerine götürme görevi Büyükşehir Belediyesindedir. Ancak Manavgat’ta Büyükşehir Belediyesi bu görevi yerine getirmemektedir. Büyükşehir Belediyesi’nin aktarma istasyonlarından almadığı çöpler Manavgat Belediyesi tarafından 32 kilometre mesafedeki bertaraf tesislerine götürülmektedir. Manavgat Belediyesinin çöp aktarma istasyonu yapmak için gösterdiği alanlara da izinler verilmemiştir.

 

KOORDİNATÖRLER İLÇE BELEDİYESİ İLE KAVGA ETTİ

 

Büyükşehir Belediyesi yapılan tüm itirazlara rağmen ilçelere siyasi kimlikleri ön plana çıkan kişileri koordinatör olarak atadı. İçişleri Bakanlığı tarafından kaldırılana kadar Manavgat’a da siyasetçiler koordinatör yapıldı. Bu kişiler Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerini takip etmek ve İlçe Belediyesi başta olmak üzere Manavgat ile koordinasyon içinde çalışmak yerine Manavgat Belediyesine laf yetiştirerek yıllarca devletten maaş aldı.

 

MANAVGATTA KATI ATIK DEPOLAMI ALANI YOK

 

Yasaya göre Büyükşehir Belediyesinin görevlerinden biri de katı atık depolama alanlarıdır. Maalesef Manavgat’ta katı atık depolama alanı yok.  Hatta bu alan için ayrılan bir yerde yok. Depolama alanı olmaması nedeniyle başta tadilat yapan tesisler olmak üzere inşaatlar molozlarını ormanlık alanlara döküyor. Bu da doğaya çok büyük zarar veriyor. Sorgun Çamlığı, Sarılar Kır Mevkii, Göğü Mevkiinde bulunan ormanlık alanlar beton yığınıyla dolmaya başladı. 2014 yılında göreve gelen Büyükşehir Belediyesi katı atık depolama alanı ile ilgili  2018 yılının son aylarında gönderilen bir yazılı soruya, Manavgat için konunun değerlendirmeye alındığı cevabını vermiştir.

 

KÖY YOLLARI ANA ARTERLERE BAĞLANMADI

 

Büyükşehir belediyesinin kendi sorumluluk alanında olmasına rağmen yapmadığı bir diğer hizmet ise köy yolarının ana arterlere bağlanmasıdır.

 

HER SEÇİMDE DOĞALGAZ GELİYOR

 

2014 yılında Manavgat’a verilen sözlerin en önemlisi ‘Manavgat’a doğalgaz getirme projesi’ idi. 5 yıl boyunca bu söz yerine getirilmedi. Şimdi yine Manavgat’a doğalgaz sözü veriyorlar.

 

ÜNİVERSİTE ALANINA CEZAEVİ YAPILDI

 

Manavgat’a her alanda katkı sağlayacak olan üniversite için ayrılan alana cezaevi yapıldı. Bu durum çok büyük bir başarı gibi Manavgatlılara anlatılmak istendi.
Bu haber 12033 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MANAVGAT'IN SİYASET HABERLERİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI