Bugun...AK Parti İlçe Başkanı Yusuf Halimoğlu “Sorgun’da sorumlu Manavgat Belediyesi'dir”

Sorgun’da yapılaşmanın yegane sorumlusu Manavgat Belediyesi olduğunu belirten AK Parti İlçe Başkanı Yusuf Halimoğlu “Söz konusu alanda 2015 yılında Manavgat Belediyesi revizyon imar planı çalışması yapılmış, bu çalışma Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmıştır” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 07-01-2019 13:24

AK Parti İlçe Başkanı Yusuf Halimoğlu “Sorgun’da sorumlu Manavgat Belediyesi'dir”

Sorgun’da yapılaşmanın yegane sorumlusu Manavgat Belediyesi olduğunu belirten AK Parti İlçe Başkanı Yusuf Halimoğlu “Söz konusu alanda 2015 yılında Manavgat Belediyesi revizyon imar planı çalışması yapılmış, bu çalışma Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmıştır” dedi.

 

Halimoğlu “Görüldüğü üzere bu alanının günübirlik ticari alan olmasını talep eden Manavgat Belediyesi ne hikmetse Manavgat halkına bir bilgilendirme yapmazken, seçim sürecinde sanki bütün Sorgun Çamlığı kesiliyormuş gibi algı yaratmaya çalışmaktadır” dedi.

 

Sorgun Çamlığı konusundaki sessizliğini bozan AK Parti İlçe Başkanı Yusuf Halimoğlu, konuyla ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı. Açıklamasına 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayarak başlayan Halimoğlu şu ibarelere yer verdi: “Manavgat kamuoyunu meşgul eden ve toplumda huzursuzluk yaratan bazı konular hakkında açıklama yapma gereği hissettim. Öncelikle şunu belirtmek isterim. Biz siyasetçilerin ve yönetici kadroların görevi toplumda birlik beraberlik ve huzur ortamını sağlamaktır. Ama gördüğüm o ki, bu hassasiyetler bazı kesimler tarafından hiçe sayılıyor.

 

Sizlere son günlerde sıkça konuşulan ve siyasi şov haline dönüştürülen Titreyen Göl bölgesinde yapımı devam eden ‘’günü birlik tesis alanı’’ hakkında bilgilendirmek istiyorum. Söz konusu yer etrafı turizm yolları ile çevrili, orman vasfını yitirmiş 20 dönümlük bir alandır. Seneler önce Manavgatımızın turizmle tanışmasıyla Titreyengöl turizm alanı içerisinde kalmıştır ve yaklaşık 3 milyon m2’lik Sorgun Ormanlarımızın dışındadır.

 

2015 yılında söz konusu alan ile ilgili Manavgat Belediyesi revizyon imar planı çalışması yapmış ve bu çalışmayı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayına sunmuştur. Bakanlık yapılan incelemeler ve Manavgat Belediyesi’nin taleplerine istinaden projeyi onaylamıştır. Onay işleminin ardından bir ay süre ile onaylı planlar askıda kalmıştır. Görüldüğü üzere bu alanının günübirlik ticari alan olmasını talep eden merci Manavgat Belediyesi’dir. Bu alandaki yapılaşmanın yegane sorumlusu Manavgat Belediyesidir.

 

27.04.2016 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu alanın tahsis ihalesi şeffaf bir şekilde yapılmış ve ihaleye herkesimden 20’nin üzerinde firma katılmıştır. İhaleyi kazanan firma tarafından bedeli yatırılıp ön izin alınmıştır. Ön izinden sonra ağaçlar tek tek sayılıp ölçülmüş ve vaziyet planı hazırlanmıştır. Bu vaziyet planı da Manavgat Belediyesi ve Orman İşletme Müdürlüğü’nün onayının ardından bakanlığa sunulmuş ve 20 yıllık süre ile kesin tahsisi gerçekleşmiştir. Kesin tahsis işleminin ardından onaylı vaziyet planına göre inşaat ruhsatı alınmış ve inşaata başlanmıştır.

Şimdi şu hususları sormak istiyorum.

  1. 2015 yılında Manavgat Belediyesi yaptığı revizyon imar planı hakkında Manavgat halkına bir bilgilendirme yapmış mıdır?
  2. Söz konusu alan ile ilgili kesin tahsis aşamasında hazırlanan vaziyet planında kaç tane ağacın kesileceği belliyken Manavgat Belediyesi tarafından bir açıklama yapma ihtiyacı duyulmamış mıdır?

Geçmişte sıkça golf sahası yapımıyla gündeme gelen yaklaşık 3 milyon m2’lik Sorgun Ormanımız o dönemki ilçe başkanımız Hasan Öz’ün girişimleri ve Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, milletvekillerimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Menderes Türel’in çabalarıyla Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmiştir. Böylelikle sonsuza kadar Manavgatlının kullanımına sunulmuştur.

 

Sanki bütün Sorgun çamlığı kesiliyormuş gibi algı yaratmaya çalışan, yaşanan sürecin başından beri içinde olmasına rağmen sanki dün haberi olmuş gibi hareket eden, şirin görünmeye çalışan açıklamalar yapan politikacıları halkımıza karşı samimi olmaya davet ediyorum. Seçim öncesi halkımızın hassasiyetleri üzerinden sergilenen bu tiyatroyu kınıyorum.

 

Bir diğer konu da, Ulualan Mevkiinde Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından yapılan plan çalışmaları hakkında Sn. Şükrü Sözen’in beyanatlarıdır. Dikkatimi çeken husus ‘’Buradaki plan çalışmasını Bakanlık ile birlikte yaptık. Görüşlerimizi beyan ettik. Bakanlıkla müşterek bir plan çalışması yaptık’’ açıklaması yapması. Demek ki Bakanlık ile müşterek çalışılabiliyor, yapılan planlardan haberdar olunabiliyormuş. Şuan yaptığı gibi 2015 yılında kamuoyunu bilgilendirebilirdi. Ama bu açıklamasında da pastadan pay kapma çabasında olduklarını hissediyorum. Söz konusu alanın planlanması, burada bir marina tesis edilmesi ve yapılması istenen çekek yerinin daha içeriye ötelenmesi konusunda defalarca Bakanlığımızla görüşmelerimiz ve girişimlerimiz oldu. Kaldı ki, 1 Kasım 2015 Genel Seçim vaatlerimiz arasında da yer almaktadır. 

 

Diğer bir husus da 180 dönümlük alanını talihsiz bir yangın sonucu kaybettiğimiz 345 dönümlük Türkbeleni Mesire alanı.Bu alanın 10 000 m2’si stabilize yol, 5000 m2’si helikopter pisti ve benzeri, sert zemindi.

 

Bu proje kapsamında 7000 m2 bina, 23000 m2 sert zemin ve 10 000m2 asfalt yol yapıldı. Tahrip olan 180 dönüm araziye 8500 adet ağaç dikildi. 40 000 m2 çimlendirme yapıldı. 80 000 adet çalı tipi bitki ekildi. Bu alan içerisindeki yapılaşmalar; kır kahvehaneleri, kır lokantaları, büfeler, sivil toplum kuruluşlarına ayrılan alanlar, Asfim, Asmek, amfi tiyatrodan ibarettir.

 

Antalya Büyükşehir Belediyesinin yaptığı bu proje sayesinde, insanların çıkmaya korktuğu bu alan artık Manavgatlı ile buluşturulmuştur. Sayın Sözen her zaman ki gibi bu proje hakkında da fütursuz eleştiriler yapıyor. Buradaki yapılaşma sadece alanın %2’sini kaplamaktadır. Buradan Sayın Sözen’e soruyorum. Acaba Manavgat Irmak Kenarı, eski otogar alanı, Türkbeleni’nden daha kıymetsiz bir alan mıdır ki tamamen betonla kaplanmıştır?

Değinmek istediğim son konu ise Fevzi Paşa ve Atatürk Caddelerinin ticari anlamda içler acısı hali. Burada esnafın yaşadığı kriz ve çektiği çile tamamen projenin yanlışlığı ve ‘’ben yaptım oldu’’ anlayışından kaynaklanmaktadır. Söz konusu bölgede kentsel dönüşüm yaparak bölgeye değer katmak varken kolaya kaçılmıştır. Bölgenin geleceği çıkmaza sokulmuştur. Ama zorda olsa o bölgeye değer katmak amacıyla toplumsal uzlaşı ile kentsel dönüşüm çalışmasını yapacağımızın müjdesini vermek istiyorum.”

 

 
Bu haber 7488 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MANAVGAT'IN SİYASET HABERLERİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI